Vítejte na stránkách projektu sloužícímu ke sběru tiktokové slovesnosti ✊

Když socioložka Irena Reifová mluví o obyčejných lidech pracujících ve znevýhodněných podmínkách reality TV, označuje tuto skupinu jako mediariát – proletariát pracující v médiích.

Mezi představitele mediariátu patří Martinka alias Kleopatra z Turca (Farmár hľadá ženu a další), Ľubka zo Šale nebo Alenka a Romanko (Mama, ožeň ma!). V českém prostředí by to potom mohla být třeba paní Lucie, Jana alias Mačkáš mi hada, debile (Výměna manželek) či Ludmila Žamberyová (Čápi s mákem), jejíž pozice třídně znevýhodněné ženy z lidu je však s ohledem na úchop koštěte a techniku zametání přinejmenším problematická.

Tito a další baviči dohromady tvoří skupinu lidí, do jejichž obyčejných životů vtrhla televize, zinscenovala v nich nejrůznější situace a reakce expresivních povah vybraných protagonistů zaznamenala a zveřejnila. Životy mnohých účastníků se po odvysílání staly neobyčejnými, ale kromě jednorázové finanční odměny a nevyžádané pozornosti se zde nedá mluvit např. o kariérách bavičů, které by se zrodily právě z účasti v reality shows (pokud nepočítáme opakovanou účast doprovázenou stejně neférovými podmínkami). Jejich dopad na popkulturu a výdělky televizí, které vybrané díly a série dokola reprízují, však dalekosáhle přesahuje třeba mnohé herecké televizní výkony. Televizní herečka Emma Smetana obdrží podíl ze zisku každé reprízy každé další irelevantní role, ale Ľubica z reality show Mama, ožeň ma! za svůj právem donekonečna reprízovaný, virální, fenomenálně ikonický Ľubkin múčný tanec nikdy žádné další peníze nedostane.

Doba, kdy účastníci reality shows čekali, jak jejich výkony sestříhá televize, se razantně proměnila s nástupem TikToku. Ten funguje jako interaktivní televize, v níž na rozdíl od jiných sociálních sítí není tolik kladen důraz na hyper-kurátorovanou stylizaci profilů jednotlivých uživatelů a objevují se na něm skupiny lidí, kteří se nebojí svůj život prezentovat nefiltrovaně: kroužkování Letákového krále Luboše Bailadora, role-play Babičky z vesničky Blanky Farkašové aka 👑habibi official👑🇹🇷🇹🇷👑, konverze ke katolické víře reprezentovaná žehlením u Bible a kazatelstvím Tatiany Missy🇩🇪🖐️🇨🇿 nebo třeba streamy traktoristů. TikTok tyto a další skupiny lidí popularizuje, ale místo toho, aby sociální rozdíly nebo jiné nerovnosti smazával, je pouze zviditelňuje. Zatímco třídu mediariát exploitují pracovníci soukromých televizí, TikTokariát prekarizuje algoritmus. Představte si situaci, v níž by Luboš Bailador dostal za každý cirukulující videozáznam z jeho streamů podíl na zisku podobně, jako Emma Smetana za roli v seriálu Eliška a Damián. I mean…

Baviči na TikToku jsou přehlíženi velkými značkami, soukromými i komerčními televizemi a když už si zábavní průmysl jejich výrazové prostředky půjčuje, fungují jako demonstrace bizáru z internetu. Zástupci TikTokariátu mají přitom pro lidovou kulturu mnohem větší přínos než třeba křesťané či fotbalisté, jejichž zájmy jsou reprezentovány politickými stranami, televizními pořady, stadiony nebo kostely. Projekt TikTokariát má ambici lobbovat právě za tyto prekarizované baviče a ve své startovací verzi se bude snažit zvyšovat povědomí o lidové slovenosti, výrazových prostředcích, pořekadlech nebo afirmacích, které v prostředí TikToku vznikají.

TikTokeři všech zemí, chtějte víc než růžičku!